LĘBORSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

                                                                            

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz inicjatyw Obywatelskich

Grupa nieformalna „Enigma” w ramach projektu „Każdy znajduje w życiu swoje Westerplatte” uzyskała dofinansowanie na wyjazd do Gdańska. W programie było zwiedzanie Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej. Przewodnikiem był dr Bogdan Libich, historyk, członek Lęborskiego Bractwa Historycznego i przewodnik PTTK.

19 września odbyło się spotkanie z dr Bogdanem Libichem, który ciekawym wykładem przybliżył zebranym historię Westerplatte, Wolnego Miasta Gdańska i Poczty Polskiej.

Tak przygotowani teoretycznie 30 września wyruszyliśmy na wycieczkę do Gdańska. Pogoda  była fantastyczna, humory dopisywały. Zainteresowanie było ogromne, w wycieczce wzięło udział aż 55 osób.

Pierwszym punktem było zwiedzanie Westerplatte. Spędziliśmy tam 3 godziny, nasz przewodnik dr B. Libich bardzo interesująco opowiadał o zwiedzanych obiektach.

Kolejnym punktem było Muzeum II Wojny Światowej. Architektura budynku jak i wnętrza muzealne zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Nie sposób było zobaczyć wszystkich ekspozycji dokładnie, być może będzie to temat kolejnej wycieczki.

Spacerkiem nad Motławą udaliśmy się do Muzeum Poczty Polskiej. Muzeum mieści się w nadal działającym Urzędzie Pocztowo-telekomunikacyjnym nr 1. Byliśmy pod wrażeniem działalności polskich urzędów pocztowych oraz polskiej społeczności Gdańska w trudnych, pełnych szykan  latach 1920 – 1939 i ich bohaterstwa we wrześniu 1939 roku.

Pomysł  zorganizowania takiej wycieczki okazał się „strzałem w 10”. Pełni wrażeń uczestnicy dopominają się o kolejną wycieczkę.

Podsumowaniem projektu będzie spotkanie w listopadzie br.

BIP

Patronat

Patronat Medialny

Partnerzy

Przydatne strony

Copyright © 2016 LUTW

Autor: mrgrzeg@gmail.com